Category Archives: Automobilizëm & Teknologji

VW Skandal

VW Skandal

Volkswageni ka thënë se 11 milionë automobila të kësaj marke në mbarë botën janë të prekur nga skandali që shpërtheu rreth manipulimit me testet për emetimin e gazrave në SHBA. Skandali u zbulua nga Rregullatori Ameriakan gjetën që VW ka programuar 500 000 vetura  të emetojnë më pak gazra të dëmshme  ne testin zyrtarë se sa ato të tjerat  që ...

Read More »

Mercedes kalon Audi-n….BMW mbete lider

Mercedes kalon Audi-n….BMW mbete lider

(Bloomberg) Mercedes ka kaluar Audin duke u bërë brendi numër dy i makinave luksoze në botë këto tetë muajt e fundit, nderkaq që BMW dhe Audi përpiqen me çdo kusht ta rrisin shitjen në Kinë. Mercedes ka nxjerrë në treg 1.19 milion automjete. 10 880 më shumë se sa Audi e vila nxori 1.18 milion. Marka me te shitura ishin ...

Read More »

VW Tiguan i ri

VW Tiguan i ri

Volkswagen do të prezantojë premierë gjeneratën e fundit të modelit Tiguan si dhe një version të rifreskuar të modelit CC coupé në Frankfurt Motor Show. Megjithëse të dy modelet janë ende mister për publikun, thuhet se ato janë inspiruar nga makina koncept T-Roc dhe C Coupé GTE. Megjithëse panairi i veturave në Frankfurt nis për pak javë, Volkswagen nuk ka ...

Read More »

ECALL SISTEMI PËR MAKINA

ECALL SISTEMI PËR MAKINA

Të gjitha modelet e reja të makinave nga data 31 mars 2018 që do shiten në BE  do jen  të jetë i pajisura me teknologjinë  eCall në  bazë të draft rregullave të BE-së të miratuara nga Tregu i Brendshëm dhe eurodeputetët e Komitetit për Mbrojtjen e Konsumatorit me datë 17.3.2015 NJOFTIM PËR SHTYP nga 17 mars 2015 – Parlamenti Europian ...

Read More »

Stanley FatMax 700A Peak Jump Starter

Stanley FatMax 700A Peak Jump Starter

Ju prezantojmë Stanley FatMax 700A Peak Jump Starter J7CSR ofron një mënyrë të përshtatshme për mbushjen e baterisë tuaj pa nevojën e një automjet tjetër. Me fuqi të mjaftueshme për tandezur një makinë, motor, anije, RV apo traktor, kjo paisje është ideale për përdorim të përditshëm apo emergjencat në rrugë. Krejt cka duhet të bëni është të konektoni këtë paisje ...

Read More »

Giulia QUADRIFOGLIO modeli i ri i Alfa Romeo-s

Giulia QUADRIFOGLIO  modeli i ri i Alfa Romeo-s

  TURINO – Alfa Romeo do zbuloj makinën e re të merkurën. Makina do quhet Giulia QUADRIFOGLIO dhe do jetë e modelit limuzinë. Sipas disa burimeve kjo makinë do jetë konkurrente serioze e BMW M3 dhe AUDI RS 4 Fiat dhe Chrysler mendojnë që përes performancave të kësaj makine ti bëjnë konkurencë rivalëve të tyre gjerman. Kjo makinë do fuqizohet ...

Read More »

Infinit zbulon modelin e ri Q30 për vitin 2016

Infinit zbulon modelin e ri Q30 për vitin 2016

Infinit zbulon modelin e ri Q30 pëe vitin 2016 Marka e makinave Infinit ka mundur t’u ikë reporterëve dhe fotografëve spiun të makinave pa u zbuluar duke publikuar një foto të modelit Q30 I cili pritet të vihet në shitje në fund të këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm. Ata thanë që janë duke kryer testimet e ...

Read More »

Jaguar rikthen përsëri modelin E

Jaguar rikthen përsëri modelin E

Gjashtë Jaguarë të rinjë me numra të shasisë të vitit 1963 janë vendosur në linjën e prodhimit për një shumë parash prej …£1.2 milion Për më shumë se gjysëm shekulli kjo lloj makine ishte lodra e preferuar e burrave. Tani Jaguari po rikrijon nje seri prej 6 makinave të modelit E dhe që janë më të shpejtat te këtij lloji ...

Read More »

Fiat zbulon veturën e së ardhmes, 400mph të fiqizuar nga ajri.

Fiat zbulon veturën e së ardhmes, 400mph të fiqizuar nga ajri.

  Fiat zbulon konceptin e veturës tomahawk dhe ju ate mund ta vozisni ne mënyrë virtuale Një paraqitje e mrkullueshme se si do të duket makina pas 20 viteve dhe pot ë njejtën ju mund ta vozisni edhe online në internet Ingjineret e Fiat Crysler CRT (Street and Racing Technology) kane krijuar një makinë garash duke u bazuar në parashikimet ...

Read More »

BMW 7

BMW 7

Ështe në një  ballafaqim të frikshëm me Mercedes-Benz S-Class, është veq një makinë por qe e mund te vetë-parkohet ,është  BMË 7 që në vitin 2016 do vendos standarde të reja  në automobilizëm me ane të Gee- wizardry Celësi i kësaj makine përmban një ekran LCD të tipit të orerave të menqura me anë të të cilit mundet që ta ...

Read More »
Scroll To Top