VETURAT HIBRIDE : A JANE TE GJITHA TE NJEJTA? 25 REZULTATET E TESTEVE TE REJA JANE PUBLIKUAR

VETURAT HIBRIDE : A JANE TE GJITHA TE NJEJTA? 25 REZULTATET E TESTEVE TE REJA JANE PUBLIKUAR

Shpërndaje në

Facebook
Twitter
LinkedIn

Green NCAP ka shpallur vlerësimet e performancës mjedisore të 25 veturave të reja, duke përfshirë, për herë të parë, automjete elektrike plug-in hibride (PHEV). Rezultatet e tre – Kia Niro, Mitsubishi Outlander dhe Toyota Prius – tregojnë se jo të gjithë hibridët plug-in ofrojnë të njëjtat përfitime mjedisore. Hyundai NEXO – një automjet me qelizë karburanti hidrogjeni – demonstron premtimin e kësaj teknologjie në zhvillim. Lista e makinave të testuara përfshin gjithashtu makinat e plota elektrike VW ID.3 dhe 19 me motorë me djegie, nga të cilat dy – Škoda Octavia Combi 2.0 TDI dhe VW Golf 1.5 TSI – dallojnë nga pjesa tjetër.

Kur bëhet fjalë për pastërtinë e mjedisit, automjetet e pastra elektrike tejkalojnë konkurrencën dhe me rritjen e interesit të konsumatorit, gjithnjë e më shumë prodhues tradicionalë të automjeteve po bëhen seriozë në lidhje me automjetet elektrike. Makina e parë elektrike e pavarur e Volkswagen, ID.3, përforcon këtë mesazh, duke iu bashkuar BEV-ve të testuara më parë nga Green NCAP me një vlerësim maksimal me 5 yje. Hyundai NEXO, një makinë me qelizë karburanti hidrogjeni, gjithashtu arriti 5 yje, pasi rezultoi të ishte po aq i pastër sa një automjet elektrik me bateri dhe shumë gati si efikas në energji. Duke përdorur një qelizë karburanti për të shndërruar hidrogjenin në energji elektrike, NEXO lëshon vetëm ujë në gyp dhe ofron një diapazon drejtimi të pakonkurueshëm nga çdo automjet i pastër elektrik, së bashku me mbushjen e shpejtë dhe të lehtë si një makinë konvencionale. Rezultati NEXO tregon qartë potencialin e madh të teknologjisë, por makinat me qeliza djegëse janë një zgjedhje e dukshme për shumicën e konsumatorëve vetëm nëse do të ishin në dispozicion stacione të mjaftueshme të karburantit me hidrogjen.

Teknologjia PHEV aktualisht është shumë e favorizuar nga prodhuesit që kërkojnë të zvogëlojnë gjurmën e tyre të karbonit dhe të jenë në përputhje me legjislacionin e ri të shkarkimeve. Tregtohet si duke ofruar “më të mirën e të dy botëve” – pastërtia me bateri kur nevojitet me diapazonin e vozitjes së një makine me motor me djegie – testet e Green NCAP zbuluan se, edhe kur karikohen në mënyrë optimale, jo të gjithë PHEV janë të njëjtë. Toyota Prius bën përshtypje më së shumti me një vlerësim me 4 yje që mund të gjitha makinat e pastra elektrike dhe të karburantit të hidrogjenit. Kia Niro ndjek nga afër me 3½ yje, por Mitsubishi Outlander arriti vetëm 2 yje, më pak se disa nga makinat më të fundit në përputhje me Euro 6 me benzinë ose naftë.

Kryetari i Euro NCAP, Niels Jacobsen, tha, “Njerëzit duan informacion të pavarur, transparent në lidhje me ndikimin në mjedis të makinave. Këto rezultate të PHEV tregojnë pse kjo është kaq e rëndësishme. Konsumatorët mund të falen kur menduan se duke blerë një makinë të etiketuar ‘PHEV’ dhe duke e mbajtur atë të ngarkuar gjatë gjithë kohës, ata do të bëjnë më të mirën e tyre për mjedisin, por këto rezultate tregojnë se kjo nuk është domosdoshmërisht kështu. Outlander tregon se një automjet i madh, i rëndë me një diapazon të kufizuar drejtimi nuk ka gjasa të ofrojë ndonjë përfitim nga një makinë konvencionale. Nga ana tjetër, Toyota, me përvojën e saj të gjatë të teknologjisë hibride, ka bërë një punë të jashtëzakonshme dhe Prius, i përdorur si duhet, mund të ofrojë transport të pastër dhe efikas. Kjo varet nga zbatimi dhe strategjia e hibridizimit, por ajo që është e vërtetë për të gjithë PHEV-të është se ato duhet të karikohen rregullisht dhe të nxiten sa më shumë që të jetë e mundur nga energjia e baterisë nëse do të përmbushin potencialin e tyre. “

Toyota Yaris Hybrid nënvizon më tej ekspertizën e Toyota-s në fushën e elektrifikimit me një vlerësim të respektueshëm me 3½-yje. Por ajo përputhet nga dy makina me motor konvencional, Škoda Octavia Combi 2.0 TDI me naftë dhe VW Golf 1.5 TSI me benzinë. Këto janë rezultatet më të mira të arritura deri më tani nga makinat jo të elektrizuara.

Niels Jacobsen, “Legjislacioni Euro 6 ka bërë një ndryshim real. Për herë të parë, ne po shohim makina të performojnë në botën reale duke drejtuar mënyrën siç premtojnë në stolin e provës dhe duhet të përgëzojmë prodhuesit e makinave dhe inxhinierët e shkarkimeve për hapat e mëdhenj që kanë bërë në vitet e fundit. E ardhmja duket sikur i përket makinave elektrike të një lloji ose një tjetër, por, tani për tani, konsumatorët përballen me një zgjedhje hutuese. Green NCAP është këtu për t’i ndihmuar ata të marrin vendime të informuara në mënyrë që të gjithë të mund të kontribuojmë tani për një të ardhme më të pastër dhe më të qëndrueshme. “

Të gjitha testet në këtë botim, të pritura nga ato të Toyota Prius, u sponsorizuan nga Komisioni Evropian si pjesë e projektit të Indeksit të Automjeteve të Gjelbërta (GVI).

Përmbledhje e të gjitha rezultateve të shkurtit 2021

Audi A33starsMercedes-Benz A-Class2.5stars
BMW 1 Series2.5starsMINI Cooper2.5stars
BMW X12starsMitsubishi Outlander2stars
Citroën C33starsOpel/Vauxhall Corsa2.5stars
Dacia Sandero2.5starsSEAT Leon3stars
FIAT Panda2.5starsŠkoda Fabia3stars
Ford Kuga2.5starsŠkoda Octavia3.5stars
Honda Civic2.5starsToyota Prius4stars
Hyundai NEXO5starsToyota Yaris3.5stars
Hyundai Tucson1.5starVolvo XC602stars
Kia Niro3.5starsVW Golf3.5stars
Land Rover Discovery Sport1.5starVW ID.35stars
Mazda CX-302.5stars

Per me shume rezultate :  www.GreenNCAP.com.

Burimi : FIA Region

Bashkohu me ekipin

Siguro asistencën rrugore