Formula E merr statusin e Kampionatit botëror të FIA-së nga sesoni i shtatë

Formula E merr statusin e Kampionatit botëror të FIA-së nga sesoni i shtatë

Shpërndaje në

Facebook
Twitter
LinkedIn

Këshilli Sportiv Botëror i Sportit FIA i ka dhënë statusin e kampionatit botëror të gjitha serive të garave elektrike

Pas një votimi të anëtarëve të saj, Këshilli Botëror i Sportit Motorik FIA (WMSC) i ka dhënë statusin e kampionatit botëror të plotë në FIA Formula E Championship nga fillimi i sezonit 2020/21. Presidenti i FIA-së, Jean Todt dhe Kryetari i Formula E Alejandro Agag nënshkruan marrëveshjen së bashku në selinë e FIA-s në Paris.

Kalendari aktual përmban 14 gara në pesë kontinente duke sjellë gara profesionistë të lë pa frymë në qendrat e qyteteve në të gjithë botën. Seria ofron një platformë ndërkombëtare për zhvillimin e teknologjisë së automjeteve elektrike dhe promovimin e lëvizshmërisë së qëndrueshme.

Sporti vazhdon të mbledhë te gjithe pasi prodhuesit më të mëdhenj të makinave bashkohen në seri për sezonin aktual dhe më gjerë. BMW, Porsche dhe Mercedes-Benz tani garojnë së bashku me Audi, Jaguar, DS Automobiles, NIO, Penske, Nissan dhe Mahindra Racing, duke shtrirë listën e prodhuesve kryesorë të makinave për të cilët Formula E përfaqëson një vitrinë teknologjike të parezistueshme.

Sesoni do të jetë kampionati i pestë botëror nën qeverisjen e FIA. Nga sezoni i shtatë Kampionati Botëror i FIA-s në Formula E do të jetë pjesë e nivelit më të lartë në hierarkinë të FIA-s, duke u bashkuar në radhët e Kampionatit Botëror FIA Formula Një, Kampionatit Botëror të Rally FIA, Kampionatit Botëror të Përmirësimit FIA, Kampionatit Botëror të Rallycross FIA dhe Kampionati Botëror i Kartingut FIA.

Presidenti i FIA-s, Jean Todt tha: “Krijimi dhe zhvillimi i Formulës E kanë qenë një aventurë e madhe. Jam krenar që sot konfirmojmë statusin e saj të Kampionatit botëror FIA. Që kur filluam këtë udhëtim, Formula E padyshim që ka kaluar nga forca në forcë. Brenda një afati të shkurtër kohor, seria ka provuar veten për industrinë e automobilave me dy prodhues të tjerë të mëdhenj të automjeteve që janë bashkuar në seri në fillim të sezonit aktual, duke e çuar numrin e tyre të përgjithshëm në dhjetë. Angazhimi dhe profesionalizmi i atyre prodhuesve dhe ekipeve përkatëse është pasqyruar në cilësinë e listës së shoferit e cila është përmirësuar me çdo sezon. Që nga gara e saj e parë në Pekin në 2014 dhe me çdo E-Prix pas kësaj, Formula E ka vërtetuar se koncepti i garave elektrike të avantazhit funksionon. Unë e mirëpres me gjithë zemër Formulën E si kampionatin më të fundit botëror të FIA. “

Kryetari i Formula E Alejandro Agag tha: “Gjithmonë ishte ambicia jonë që një ditë të bëhej kampionat botëror i FIA-s. Gjithçka që kemi bërë dhe dorëzuar deri në këtë pikë, ka qenë duke punuar drejt këtij momenti të caktuar në kohë. Arritja e vlerësimit dhe dhënia e statusit të kampionatit botëror FIA, shton më shumë besueshmëri në atë që është tashmë një formulë e plotë e garave dhe një produkt sportiv spektakolar. Kjo marrëveshje dhe njoftim me të vërtetë e vendos Formulën E në nivelin e parë të garave ndërkombëtare me një vend. Ka qenë një përpjekje e jashtëzakonshme nga shumë njerëz të përfshirë dhe asnjë prej tyre nuk do të ishte e mundur pa mbështetjen e Presidentit të FIA-së Jean Todt dhe federatës, si dhe përkushtimin e treguar nga ekipet dhe partnerët tanë. Tani mund të themi se e kemi bërë. Por është vetëm fillimi i një kapitulli të ri nën flamurin e Kampionatit Botëror ABB FIA Formula E ”.

Bashkohu me ekipin

Siguro asistencën rrugore