Euro NCAP paraqet Top performuesit më të mirë të sigurisë dhe fituesit e çmimeve 2021 më i mirë në kategori

Euro NCAP paraqet Top performuesit më të mirë të sigurisë dhe fituesit e çmimeve 2021 më i mirë në kategori

Shpërndaje në

Facebook
Twitter
LinkedIn

Euro Ncap ka testuar 33 makina te reja ne 2021 nga të cilet 22 arritën vleresimin me të lartë me 5 yje.

Ndër sukseset, Mercedes-EQ EQS doli si më i miri në kategoritë “Executive Car” dhe “Pure Electric”, duke mposhtur për pak nënkampion Polestar 2. Në kategorinë “Small Off-Road”, fitues është Nissan Qashqai. me një performancë të jashtëzakonshme në sigurinë aktive. Çmimi në kategorinë “Large-Off Road” shkon për SUV-in e parë tërësisht elektrik të Škoda, Enyaq iV. Toyota Yaris Cross zuri vendin e parë në kategorinë “MPV të vogla” dhe “Makina e Vogël Familjare” më e mirë ishte Škoda Fabia

Cmimi Euro NCAP i jepet atzre makinave qe performojne me mire ne pergjithesi ne kategorine me te pakten tre pjesëmarres ne ate vit. Fituesit duhet te kene arritur me nje vleresim me pese yje dhe nuk duhet te kene asnje zone kritike.

Dr. Michiel van Ratingen, Sekretari i Përgjithshëm i Euro NCAP, thotë

“2021 ishte një vit i vështirë për industrinë e makinave: mungesa e pjesëve, veçanërisht gjysmëpërçuesve, ishte thumbimi në majën e krizës Covid, duke ndikuar në afatet kohore të zhvillimit, prodhimin dhe shitjet. Megjithatë, ne pamë një numër të madh modelesh të reja makinash që vinin në treg, shumë prej tyre elektrike ose hibride, dhe shumë prej tyre arritën vlerësimet me pesë yje pavarësisht vështirësive. Bravo për fituesit si dhe për nënkampionët, disa prej të cilëve ishin pretendentë shumë të ngushtë për vendin e parë në kategoritë e tyre përkatëse.”

Executive
Runner-up
Mercedes-EQ EQS
Polestar 2
Large Off-road
Runner-up
Škoda Enyaq iV
BMW iX
Small Family Car
Runner-up
Škoda Fabia
Small Off-road
Runner-up
Nissan Qashqai
VW ID.4
Small MPV
Runner-up
Toyota Yaris Cross
VW Caddy
Pure electric
Runner-up
Mercedes-EQ EQS
Polestar 2

Një video e shkurtër e makinave më të mira në klasë të vitit 2021 është e disponueshme në kanalin Euro NCAP YouTube channel.

Bashkohu me ekipin

Siguro asistencën rrugore