EKIPET E SPORTEVE MOTORIKE DHE PRODHUESIT E MAKINAVE ZAKONISHT PERBALLEN KUNDËR NJËRI-TJETRIT, POR GJATË PANDEMISË COVID-19 TALENTET QË KRIJUAN SUKSES NË RRUGË, PO KANË NDIKIM NË LUFTËN KUNDËR VIRUSIT.

EKIPET E SPORTEVE MOTORIKE DHE PRODHUESIT E MAKINAVE ZAKONISHT PERBALLEN KUNDËR NJËRI-TJETRIT, POR GJATË PANDEMISË COVID-19 TALENTET QË KRIJUAN SUKSES NË RRUGË, PO KANË NDIKIM NË LUFTËN KUNDËR VIRUSIT.

Shpërndaje në

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pandemia e COVID-19 është një nga provat më të mëdha për shoqërinë moderne gjatë paqes. Krahas efekteve të rënda që mund të ketë te njerëzit ai kërcënon të mposht shërbimet e kujdesit shëndetësor, kjo është arsyeja pse ka pasur ndalime të përhapura në tubime masive në të gjithë botën për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së virusit. Me kalendarin e sportit motorik të vendosur në mënyrë efektive për të ardhmen e parashikueshme dhe pajisjet e prodhimit që janë mbyllur në të gjithë botën, rënia e bursës dramatike të aksioneve ka arritur vlerën e pothuajse çdo makine të firmës në të gjithë botën. Por kjo nuk ka ndaluar shumë ekipe dhe prodhuesit e tyre të makinave  të përgjigjen në thirrjet për ndihmë nga qeveritë, duke përdorur ekspertizën e tyre inxhinierike zakonisht të rezervuar për të luftuar njëri-tjetrin në rrugën, për të ndihmuar që të mundin Coronavirusin.

EKSPERTIZA INXHIENERIKE

Shtatë nga 10 skuadrat e Formula 1 në Mbretërinë e Bashkuar – Haas, McLaren, Mercedes, Racing Point, Red Bull, Renault dhe Williams – kanë bashkuar forcat në një iniciativë të mbështetur nga F1 të udhëhequr nga F1 Shefi i teknikes Pat Symonds të mbështetur  edhe nga FIA . Njihet si “Project Pitlane”, iniciativa ka parë ekipet që bashkërendohen për të gjetur mënyra për të prodhuar dhe shpërndarë pajisje respiratore për të mbështetur Shërbimin Kombëtar të Shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar (NHS). Mbretëria e Bashkuar ka nevojë për rreth 30,000 njësi të reja të ventilatorit për të ndihmuar NHS të përballojë rritjen e kërkesës, dhe ekipet po ndihmojnë mbështetjen e shkallës së prodhimit të modeleve ekzistuese të ventilatorit si pjesë e konsorciumit VentilatorChallengeUK dhe prototipojnë pajisje të reja për certifikim dhe prodhim. Ekipet e Formula 1 janë të pozicionuar në mënyrë unike për të marrë përsipër këtë sfidë, duke marrë parasysh kohën e shkurtër të epërsisë dhe afatet e ngushta, diçka për të cilën ata kanë përvojë të madhe kur bëhet fjalë për përmirësimin e makinave të tyre gjatë një sezoni.

” Aftësia e F1 për të zgjedhur probleme është më e mirë se e të tjerët, dhe aftësia jonë për të ndërtuar prototipe të shpejta të pjesëve është përsëri më e mirë se e të tjerëve”

Nuk kaloi shumë kohë para se “Project Pitlane” të shihte produktin e tij të parë të suksesshëm, një ventilator të prodhuar nga Mercedes në bashkëpunim me University College London (UCL). Ndihma për frymëmarrjen, e cila ndihmon për të mbajtur pacientët me Coronavirus jashtë kujdesit intensiv, u aprovua nga NHS dhe u zhvillua midis Mercedes Powertrains me Performancë të Lartë (HPP), kompani që prodhon motorët e saj fitues të kampionatit botëror, dhe UCL në më pak se pesë ditë. “Duke pasur parasysh nevojën urgjente, ne jemi mirënjohës që kemi qenë në gjendje të zvogëlojmë një proces që mund të zgjasë me vite në çështje ditësh,” tha profesori Tim Baker, Inxhinieri i Mekanikes UCL. “Duke qenë se u dha një përmbledhje, ne kemi punuar gjatë gjithë orarit të ditës, duke çmontuar dhe analizuar një pajisje pa patentë. “Duke përdorur simulimet e kompjuterit, ne e përmirësuam pajisjen edhe më tej për të krijuar një version të artit më të përshtatshëm për prodhimin në masë. Ne ishim të privilegjuar që të mund të thërrisnim aftësinë e Formula 1– një bashkëpunim i bërë i mundur nga lidhjet e ngushta në mes UCL Inxhinierisë Mekanike dhe Mercedes HPP. ” McLaren është pjesë e një konsorciumi i cili po shikon hartimin e një versioni të thjeshtë të një ventilatori që mund të prodhohet shpejt, duke përdorur ekspertizë dhe burime nga të tre keto fuqit e biznesit për të ndihmuar me të gjitha aspektet e prodhimit. Gjithashtu ben prodhimin e komponentëve kryesorë siç janë pajisjet për të provuar aftësinë e ventilatorëve të rinj dhe karrocat që mund të vendosen në spitale. Red Bull ka qenë gjithashtu në gjendje të përdorë aftësitë e saj inxhinierike të shpejtë për prototipin e pjesëve që mund të përdoren në prodhimin e ventilatorit, megjithëse specifikat e kësaj po mbahen nën përfundime për shkak se është një projekt i drejtuar nga qeveria. “Rob Marshall, projektuesi ynë kryesor, ka bërë disa netë në lidhje me këtë duke paraqitur zgjidhje inxhinierike për çështjet që kanë hasur,” thotë drejtori kryesor i Ekipit Red Bull Christian Horner. “Gjëja kryesore është që këto sisteme të largohen sa më shpejt që të jetë e mundur.

Aftësia e F1 per te zgjedhur probleme është më e mirë se e të tjerët, dhe aftësia jonë për të ndërtuar prototipe të shpejta të pjesëve është përsëri më e mirë se e të tjerëve ” Ekipet e tjera garuese janë të vendosura të perkrahin në menyre te ngjajshme, FORMULA E, e prekur ku pjesën më të madhe të garave të saj janë shtyer, inxhinierë nga ekipi Mahindra dhe partneri i teknologjisë Nio333 QEV  po prodhojnë gjithashtu ventilatorë. Kompania e kërkimit dhe zhvillimit të garave elektrike me qendër në Barcelona, ​​QEV është duke importuar ventilatorë nga Kina dhe duke i dhuruar ato në spitalet spanjolle, si dhe duke caktuar 14 inxhinierë për të hartuar një ventilator të ri prototip. Ata gjithashtu janë duke përdorur makinat e tyre të shtypjes 3D për të prodhuar pajisje kritike të mbrojtjes personale (PPE) siç janë mburojat e fytyrës, te cilat janë parë mijëra prej tyre  në spitalet spanjolle dhe bifurkatorët për përdorim në ventilatorët. Kjo e fundit vepron si kryqëzim dhe mundëson që ventilatorët të kenë dy prurje ajri, duke dyfishuar kështu kapacitetin e atyre që janë tashmë në përdorim në spitale. Në Australi, ekipi Supercars Triple Eight Engineering zhvilloi një ventilator prototip gjatë javëve pasi gara mbështetëse për Grand Prix Australian u anulua, pasi ekipi shikoi mënyrat se si mund të rivendosin burimet. Ventilatori mund të rregullojë vëllimin e levizjes se ajrit dhe frymëmarrjet në minutë, dhe mund të punoj për dy orë pa mbushes për të bërë më pak ngarkese në burimet spitalore. “Nëse kjo duhet të përdoret, mund të jetë një situatë e keqe kur nuk është në spital, është jashtë diku ose në një ngritje, një lloj i një njësie të vogël të ICU, kështu që fuqia mund të mos jetë e qëndrueshme,” thotë Triple Tetë drejtori teknik Jeromy Moore. “Kjo do të thotë që ne kemi nevojë për një UPS , kështu që nëse fuqia bie , mund të zgjasë për të paktën dy orë derisa të mund ta merrni fuqinë përsëri dhe ta vendosni në makineri.”

BËJ NDRYSHIMIN

Përveç kësaj që vijnë me zgjidhje inxhinierike, ekzistojnë nisma në të gjithë kompaninë që ekipet dhe prodhuesit po zbatojnë ose të ndihmojnë në ngadalësimin e virusit, të mbështesin punëtorët kryesorë ose të kontribuojnë në financimin qeveritar të shërbimeve të kujdesit shëndetësor. Në Itali, e cila është goditur rëndë nga pandemia e Coronavirus, Ferrari dhe Fiat Chrysler po punojnë me prodhuesin më të madh të ventilatorëve të Italisë, Siare Engineering, për të ndihmuar në rritjen e rezultatit të tyre. Siare Engineering ishte kërkuar që të rrisë prodhimin e saj të ventilatorëve nga 160 në 500 njësi dhe është konsultuar me Ferrari, Fiat dhe prodhuesin e komponentëve Magnetti Marelli për të furnizuar pjesë dhe të ndihmojë në montimin e makinerive. Familja Agnelli në pronësi të Ferrari ka dhuruar gjithashtu 10 milion euro autoriteteve shëndetësore italiane dhe ka siguruar 150 ventilatorë përmes kompanive që zotëron, përfshirë Fiat Chrysler Automobiles dhe Klubin e Futbollit Juventus. Lamborghini, ndërkohë, është duke shndërruar departamentet e fabrikës së saj të prodhimit të makinave sportive në Sant’Agata Bolognese në mënyrë që të prodhojë maska ​​kirurgjikale dhe mburoja mbrojtëse të pleksxhamit. Maska do t’i dhurohet Spitalit Sant’Orsola- Malpighi në Bolonjë për t’u përdorur në luftën kundër pandemisë COVID-19. Në Spanjë, fabrika Martorell e SEAT, ku prodhohet normalisht modeli Leon, është shndërruar në prodhimin e ventilatorëve të automatizuar për autoritetet lokale të kujdesit shëndetësor për të ndihmuar në luftimin e pandemisë. Një ekip inxhinierësh hartuan gjithsej 13 prototipe të ndryshme përpara se të binte dakord për hartimin përfundimtar. Ekipi tani po teston ventilatorët në bashkëpunim me autoritetet vendore të kujdesit shëndetësor për të marrë miratimin për prodhimin në masë. “Marrja e një linje montimi që prodhon komponente , një pjesë makinash, dhe përshtatja e saj për të bërë ventilatorë ka qenë një punë e gjatë dhe e vështirë që përfshin shumë zona të kompanisë, dhe ne arritëm ta bënim atë në kohën rekord të një jave,” thotë Sergio Arreciado, pjesë e Inxhinierisë së Procesit SEAT. Në Shtetet e Bashkuara, shefi i Tesla Elon Musk ka blerë 1.255 ventilatorë nga Kina dhe i kishte dërguar në Los Angeles. General Motors dhe Ford po bashkëpunojnë me kompaninë mjekësore Ventec Life Systems për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të produkteve të kujdesit të frymëmarrjes, përfshirë sigurimin e burimeve logjistike, blerjes dhe prodhimit. GM ka krijuar një linjë prodhimi për të prodhuar maska ​​për fytyrën dhe pret që të jetë në gjendje të bëjë 1.5 milion një herë në muaj me kapacitet të plotë. Volkswagen ka ngritur kapacitetin e prodhimit në Kinë për maska ​​mbrojtëse dhe po mbështet autoritetet gjermane me pajisje për matjen e temperaturës, maska, dezinfektues dhe pajisje diagnostikuese. Ajo gjithashtu po bashkohet me Daimler AG në dhurimin e më shumë se 300,000 maska ​​mbrojtëse nga burimet ekzistuese për organizatat shëndetësore. Edhe drejtuesit e sporteve motorike po ndihmojnë. Drejtuesi aktual i kampionatit në Formula E, Alexander Sims beri aksionin e mbledhjes se paisjeve mbrojtese nga ekipet e sporteve motorike me bazë në Mbretërinë e Bashkuar dhe i dërgoi ato në spitale, duke përfshirë 300 palë doreza, disa qindra kostume të tëra ,palloma dhe dezinfektues të duarve. Ideja erdhi nga Andrea Ackroyd, inxhinieria e performancës së Sims në BMWi Andretti, motra e së cilës punon për shërbime shendetesore. “Ajo thjesht po shpjegonte situatën e rëndë në të cilën gjenden, për sa i përket paisjeve mbrojtese shendetesore,” thotë Sims. “Ajo është truri pas kësaj – unë jam vetëm ai që me pak kohë dhe me dorëza në duar jam duke provuar dhe organizuar atë, dërguar disa email, kontaktojë njerëzit dhe i marr ato, duke veshur dorezat e mia dhe duke u përpjekur të jem i sigurt në përpunim dhe shikojeni si një fotografi të madhe.  Është e kuptueshme  që të përpiqesha të përfshihesha dhe të bëja punën time. ” Jaguar Land Rover ka shkuar një hap më tej duke filluar prodhimin e një vizore xhami mbrojtëse të ripërdorshme për spitalet në Mbretërinë e Bashkuar, e cila duhet të ndihmojë në mungesën e pajisjeve , pasi që është krijuar për t’u çmontuar dhe pastruar lehtë, në mënyrë që të mund të përdoret përsëri. Kompania synon të bëjë skedarët e dizajnit me burim të hapur CAD në dispozicion të prodhuesve të tjerë në mënyrë që ata të mund të prodhojne xhami mbrojtës të mëtejshëm. Kompania Ford Motor do të përputhe donacionin me numrin e  punonjëseve deri në «500,000 me potencialin për të mbledhur 1 milion dollarë për grupet që luftojnë kundër pandemisë në të gjithë globin. Kjo do të shtrihet në Evropë, ku po mblidhen fonde për të mbështetur organizatat në Gjermani, Itali, Rumani, Spanjë, Turqi dhe MB. Diku tjetër kompania e makinave Škoda po ndihmon bamirësit dhe vullnetarët në Republikën Çeke duke u dhënë atyre akses falas në më shumë se 200 automjete dhe 150 skuter elektrik të përdorura nga platforma e saj e makinave HoppyGo. Firma po punon gjithashtu me Universitetin Teknik Çekë në Pragë për të zhvilluar një proces të shtypjes 3D për të prodhuar ventilatorë. Toyota dhe Lexus po ofrojnë asistenc rrugore për të gjithë punëtorët kryesorë që drejtojnë makinat ose furgonët e tyre, me Peugeot, Citroën dhe DS gjithashtu bashkohen për të ofruar programin e tyre të asistencës në rrugë për punëtorët e NHS.Industria e motorëve dhe industria e automobilave janë të vendosur të ndihmojnë në luftën kundër Coronavirus.

Bashkohu me ekipin

Siguro asistencën rrugore